понеділок, 9 січня 2017 р.

Польський досвід Public Achievement




Суспільство кожної держави складається з людей. Та тільки свідомі громадяни є його рушійною силою. Public Achievement дає можливість виховати таких громадян. Це форма роботи, при якій діти за сприяння наставника визначають проблеми у своєму оточенні і намагаються самостійно їх вирішити. Неабиякий досвід у РА має сусідня держава Польща, а саме МТО (Malopolske Towarshistwo Oswiatowe), що знаходиться в місті Новий Сонч. Представники цього товариства вирішили поділитися наробками з учителями й керівниками дитячих організацій Харківщини – усього двадцять один учасник (Бугаївський НВК Ізюмського району, Дергачівський ліцей № 2, Пісочинський колегіум, Височанська ЗОШ I-III cтупенів № 2, КЗ «ХСШ № 33»), Авторська школа Бойка, ЦДЮТ № 6 Фрунзенського району, Освітній простір «Гравітація», Харківська загальноосвітня школа №10, АКЦентр, ГО «Станція Харків», школа-студія репортерської майстерності «ЮНКОР». Учителі Краснопавлівського багатопрофільного ліцею як передові освітяни Лозівського району – теж у складі групи.






Організаторами поїздки, що відбулася у першій декаді листопада, стали Освітнє товариство Малопольська (Новий Сонч, Польща) та «Громадяни для громад» (США) в партнерстві з ХОГО "Асоціація в підтримку громадських ініціатив "АССА" (Харків, Україна) у рамках програми Громадські досягнення в Україні. Трохи про сам проект. Public Achievement (РА) (Громадські Досягнення) є ініціативою молоді Центру Демократії та Громадянства Інституту Громадських Справ імені Хамфрі. Мета програми – допомогти молодим людям стати ефективними громадянами, тобто думати й діяти як громадяни. Це метод, який запрошує молодих людей до громадської роботи – роботи для вирішення громадських проблем і праці над постійним внеском у відтворення й оновлення нашого суспільства та більш широкого світу.
Громадська робота створює справжні громадянські речі, розвиває громадянські навички. У цілому громадська робота – це те, що може зробити звичайний громадянин, кожний із нас. Молодь, зазвичай, сприймають як лідерів завтрашнього дня. Та в Public Achievement думають, що молодь відіграє важливу роль уже сьогодні, вірять у творчі здібності особистостей будь-якого віку, починаючи зі шкільної парти, здатних до активної участі в громадському житті. Public Achievement дає молоді практичний досвід у формування та здійсненні її власних проектів, щоб потім вирішити серйозні громадянські проблеми, одночасно ширше вивчаючи абстрактні й теоретичні питання громадського життя.
У цілому ця програма кладе початок довгостроковій діяльності молоді у світі, передбачає виховання її на принципах світових цінностей, розвиток у них рис свідомих соціальних менеджерів і активних учасників своїх громад. Основна ж мета – допомога у відродженні демократії, оскільки усе більше людей бачать себе громадянами й діють спільно, щоб виправити та збудувати наш спільний світ.
На базі ліцею МТО в Новому Сончі цей проект успішно впроваджується серед учнівської молоді вже декілька років. Та практично завжди наскрізною була роль учителя, наставника, керівника, хоча РА зводить до мінімуму вплив його на дітей, забезпечуючи самостійність учня у вирішенні суспільних проблем різного характеру (соціальних, екологічних, економічних тощо).
Навчання української делегації проходило упродовж шести днів. Аби ми зрозуміли, як досягти бажаного результату, польські тренерки Анна й Агата проводили теоретичні й практичні заняття польською та англійською мовами. Важко було лише першого дня, а потім прекрасно розуміли один одного. Усі працювали в групах, парами й індивідуально. І це була не однобічна передача інформації від координаторів до учнів. Пізнання виникало шляхом діалогу «координатор – команда» і «команда – координатор». Наші тренерки на початку роботи, йдучи за Бернесом Робінсом, учителем Громадянської Школи Руху Громадянських Прав, повторювали: «Зараз я не вчитель. Я тут для того, щоб навчатися з вами».
Працюючи в групах, учасники діяли за правилами Public Achievement. У результаті представили по декілька проектів у форматі РА: збирали інформацію, накреслювали план дій, вміщуючи його в часові рамки, розподіляли обов’язки в групах (носій інформації, реєстратор, відповідальний за виконанням графіку, експерт з оцінювання тощо), заповнювали анкети, таблиці, креслили схеми, малювали... Уяснили, що оцінювання відбувається не лише в кінці заняття – це повсякчасний процес.
Оцінювання допомогло пролити світло на те, що відбулося, й те, що відбудеться, створити підрахунок можливостей, спонукало кожного до праці, практики й допомогло групі в цілому візуально уявити те, що відбувається. Також слід мінятися ролями, щоб кожен отримав можливість взяти безпосередню участь у роботі групи. А ще віднайшли у кожного таланти, уподобання, нахили й просто здружилися.
Незабутнє враження залишилося від самого закладу, де в коридорах зручні дивани для відпочинку дітей на перервах, комп’ютери для індивідуальної роботи, у класах просто, ніяких «обов’язкових» куточків, стендів. У бібліотеці – сучасні й стародавні книги, довідники, словники, ряд столів з комп’ютерами, пуфики для сидіння. У переддень від’їзду побували на екскурсії містом. Засноване воно ще у 1292 році, має давню архітектуру, залишки укріплення, нові споруди, багато пам’ятників, скверів, квітковий годинник. Новий Сонч вразив чистотою й порядком, бездоганними дорогами, різноманіттям кущів і дерев, а ще гостинністю й доброзичливістю мешканців міста. Наприкінці нашого перебування була надана можливість відвідати уроки в школі МТО. Найбільше вразила справді демократична атмосфера на заняттях, розкутість і, в той же час, увічливість як учителя, так і дітей одне до одного. Не було навіть натяку на завбачливість чи улесливість чи, навпаки, зневагу до нас. Усі поводилися природно, не виокремлюючи нас, як якихось надзвичайних гостей.
Узагалі атмосфера в цьому закладі налаштовувала на добро, упевненість у собі, у законності дій своїх і держави. Насамкінець усі члени групи отримали сертифікати про проходження 6-денного семінару в рамках проекту «Public Achievement в Украйні» від організаторів заходу. А також набори пазлів на кожен заклад, представлений на семінарі від Alicja Derkowska, засновниці МТО й ліцею, та вчителя ліцею, менеджера, тренера і координатора проектів Julie Boudreaux. Видатки на поїздку й проживання українців та проведення семінару покрили американська неприбуткова організація «Громадяни для громад» та пан Чарльз Мерил (США).
Повертаючись до своїх навчальних закладів, кожен міркував над планами запровадження елементів Public Achievement під час реалізації власних проектів, про співпрацю з учнями, загалом про реформування української освіти. До речі, проектом зацікавилися керівники EdCamp Ukraine і готові запросити гостей з Польщі на (не)конференцію-2017.


Немає коментарів:

Дописати коментар